Działalność Klubu Sportowego Amica Wronki jest ważnym elementem strategii marketingowej firmy Amica, największego polskiego producenta białego sprzętu AGD. Klub osiągając dobre wyniki sportowe przyczynia się do utrwalania marki Amica.
W skład Klubu Sportowego Amica Wronki wchodzi drużyna pierwszoligowa, trzecioligowa, stanowiąca rezerwy Amiki, oraz siedem drużyn młodzieżowych.
Drużyna w liczbach
Amica zajmuje obecnie 24. miejsce w tabeli wszechczasów polskiej ligi, obejmującej lata od 1971 do 2001. Przez 6,5 sezonu pierwszo-ligowej ekstraklasy rozegrała 206 meczów, zdobywając 296 punktów. Wygrała 79, zremisowała 59, przegrała 68 meczów. Stosunek bramek 261:244.
W minionej dekadzie XX wieku (lata 1990-2000), grając w I lidze zaledwie 5 lat, Amica zajęła 13. miejsce z 251 punktami, na 34 drużyny występujące w tym czasie w ekstra-klasie.
W całym okresie występowania w I lidze Amica była 18 razy liderem ekstraklasy.
Dotychczas w Amice wystąpiło 67 zawodników, w tym 10 obcokrajowców. Ponad 100 meczów rozegrało 10 zawodników. Najwięcej, bo 151, rozegrał Jarosław Stróżyński, Paweł Kryszałowicz 146, Mirosław Siara 144, a Radosław Biliński 140.
Zespół Amiki prowadziło do tej pory 7 trenerów.
Najwięcej zwycięstw odniosła Amica grając z Rakowem Częstochowa - 6 zwycięstw w 6 meczach, z Odrą Wodzisław 6 zwycięstw w 10 meczach, i Zagłębiem Lubin 6 zwycięstw w 12 meczach.
Najwięcej bramek strzelonych podczas jednego meczu przez Amikę to 6 w zwycięskim meczu z Orlenem Płock (6:2 na wyjeździe).
Amica najwięcej bramek strzeliła Zagłębiu Lubin, Górnikowi Zabrze i Pogoni Szczecin po 18 z 12 meczów, Ruchowi Chorzów 17 z 12, Stomilowi Olsztyn 17 z 14, Odrze Wodzisław 16 z 10 meczów40.
Najbezpieczniejszy klub w Polsce
Amica Wronki pokonała wszystkie kluby piłkarskie. Jest najlepsza w Polsce pod względem poziomu organizacji zawodów, bezpieczeństwa uczestników i kultury publiczności. Z tego tytułu otrzymała puchary, ufundowane przez prezesa UKFiS. PZPN natomiast uhonorował wroniecki klub za zwycięstwo w rankingu na najbardziej bezpieczny stadion.
W specyficznej dziedzinie, jaką jest organizacja zawodów piłkarskich i ich bezpieczeństwo, Amica zdobywa laury już od trzech lat. Kluczem do sukcesu jest dbałość o własnych kibiców i stały kontakt z kibicami klubów, które przyjeżdżają do Wronek. Ważne są też niewątpliwie techniczne zabezpieczenia. Wroniecki stadion wyposażony jest w urządzenia najwyższej jakości: obiekt monitoruje osiem kamer, a przy wejściach zamontowane są specjalne wykrywacze metali. Porządku podczas spotkań piłkarskich pilnują specjalne służby, wśród których są również fachowo przeszkoleni pracownicy Amiki. Wroniecki futbol, podobnie jak produkowany w Amice biały sprzęt, to więc nie tylko doskonała technika, ale i całkowite bezpieczeństwo.
Copyright © 2008-2010 EPrace oraz autorzy prac.