www.eprace.edu.pl » kluby-pilkarskie » Amica Wronki – nowa jakość w polskim futbolu » Początki nowego klubu

Początki nowego klubu

Kariera Amiki Wronki zaczęła się w 1990 roku, gdy w pobliskim Wróblewie miejscowa drużyna LZS Czarni rozpoczęła występy w klasie B. Ówczesny menedżer Amiki Ryszard Forbrich namówił do występów w tej drużynie kilku doświadczonych graczy, mających za sobą ligowy staż. Grającym trenerem był Remigiusz Marchlewicz, a obok niego występowali gracze poznańskich klubów, m.in. Karol Brodowski, Marek Kliszkowiak i Tadeusz Fajfer. Drużynie tej od wiosny 1991 patronowała Fabryka Kuchni "Wromet". Zespół przeszedł przez rozgrywki jak burza, nie ponosząc porażki. W 1992 roku nastąpiło połączenie Błękitnych Wronki i Czarnych/Wromet Wróblewo. Powstały klub przyjął nazwę FK Amica Wronki. W kolejnych latach następowały kolejne awanse. Pod wodzą trenera Jarosława Szuby drużyna awansowała w 1994 roku do II ligi. Pobyt w II lidze trwał także tylko jeden sezon. Po zdystansowaniu wszystkich rywali i wzmocnieniu składu rok później Wronki cieszyły się z I- ligowego awansu. Uczyniły to pod wodzą trenera Mariana Kurowskiego, który dokończył dzieło pracujących w Amice wcześniej Bogusława Baniaka i Horsta Panica.41

W przypadku Amiki Wronki trudno jest więc używać słowa "historia". Klub ten ma zaledwie 11 lat. Amica w przeciągu czterech lat awansowała z IV ligi do pierwszej i od sezonu 1995/96 gra w niej bez żadnej przerwy. Od samego początku istnienia klub jest związany z firmą o tej samej nazwie. Dzięki tak bogatemu sponsorowi we Wronkach powstała bardzo dobra baza do rozwoju klubu, kto wie, może najlepsza w Polsce. Dzięki dobrej pracy z młodzieżą i rozsądnym transferom drużyna z Wronek osiągnęła już kilka sukcesów.

Do nich należą: trzykrotne zdobycie Pucharu Polski, dwukrotne sięgnięcie po Superpuchar Polski i wreszcie sezonie 2001/02 zdobycie trzeciego miejsca w lidze. Wroniecka drużyna jeszcze nie zdążyła odnieść większych sukcesów w europejskich pucharach, ale ma za sobą już mecze z tak renomowanymi rywalami jak Hertha Berlin czy Atletico Madryt. Do największych gwiazd w historii Amiki należą do tej pory grający w europejskich klubach Mariusz Kukiełka (PAOK Saloniki) i Paweł Kryszałowicz (Eintracht Frankfurt). W Amice grali, bądź grają zawodnicy o bardzo dobrej renomie zdobytej jeszcze przed grą w Amice i tu należy wymienić takich zawodników jak Jerzy Podbrożny, Jacek Dembiński, Dariusz Gęsior, czy Grzegorz Szamotulski42.



komentarze

Copyright © 2008-2010 EPrace oraz autorzy prac.