www.eprace.edu.pl » kluby-pilkarskie » Amica Wronki – nowa jakość w polskim futbolu » Z „B” klasy do I ligi

Z „B” klasy do I ligi

Jak już nadmieniłem w 1992 roku nastąpiło połączenie Błękitnych Wronki i LZS Czarni Wromet Wróblewo Powstały klub przyjął nazwę FK Amica Wronki. Od tego momentu zapisywana jest historia klubu. Do tej pory samymi sukcesami. W kolejnych latach następowały, bowiem kolejne awanse. W doskonałym stylu. Pod wodzą trenera Jarosława Szuby drużyna awansowała w 1994 roku do II ligi. Pobyt w II lidze trwał także tylko jeden sezon. Po zdystansowaniu wszystkich rywali, odpowiednim wzmocnieniu składu, rok później Wronki cieszyły się z I- ligowego awansu. Uczyniły to pod wodzą trenera Mariana Kurowskiego, który dokończył dzieło pracujących w Amice wcześniej Bogusława Baniaka i Horsta Panica. Po ostatnim meczu w II lidze ze Śląskiem Wrocław, kibice z Wronek cieszyli się z awansu do I ligi.

Pierwszy sezon pobytu w ekstraklasie przyniósł drużynie wysokie piąte miejsce. Tak samo zakończył się drugi sezon. W trzecim drużyna zajęła siódme miejsce. 13 czerwca 98 po zwycięskim meczu z Aluminium Konin Amica Wronki zdobyła Puchar Polski. 18 lipca 98 Amica pokonała mistrza Polski ŁKS/Ptak Łódź i zdobyłą Superpuchar. Sezon ten był udany również dla zespołu juniorów młodszych, którzy pokonując w finale IV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Warszawską Polonię zdobyli tytuł Mistrza Polski. Sezon 1996/97 piłkarze Amiki Wronki zakończyli na piątym miejscu. Wyprzedziły ich zespołu Widzewa Łódź, Legii Warszawa, Odry Wodzisław i GKS-u Katowice. W 34 meczach Amica zdobyła 52 punkty, z bilansem bramkowym 41-40. Piłkarze z Wronek strzelili do siatki rywali jednak tylko 37 goli. Trzy bramki i trzy punkty zapisane im zostały za walkower z Sokołem Tychy, który wycofał się z rozgrywek w trakcie ich trwania. W meczu z Lechem bramkę dla Amiki strzelił obrońca przeciwnika.

Własne boisko było atutem Amiki. We Wronkach zespół zdobył aż 35 punktów. Na wyjazdach 1743.

Na własnym boisku drużyna wygrała 10 spotkań, pięć razy zremisowała i tylko dwa razy przegrała (pechowe 1:2 z Widzewem w ostatniej minucie meczu i z Polonią Warszawa). Bilans bramkowy meczów na własnym stadionie jest korzystny (23:10). Na wyjazdach Amica wygrała 4 mecze (w tym jeden walkower), pięć razy zremisowała i poniosła 8 porażek. Bilans bramkowy 18:30.

W sezonie 98/99 drużyna Amiki po raz pierwszy grała w europejskich pucharach z holenderskim Heerenwen. Holendrzy byli jednak lepsi. Sezon ten Amica zakończyła na 12 miejscu lecz udało się jej obronić Puchar Polski. W tym roku Amica Wronki również zagrała w Pucharze UEFA. W pierwszej rundzie napotkała na zespół z Danii: Broendby Kopenhaga. W pierwszym meczu gracze w Wronek pokonali u siebie Duńczyków 2:0. W Kopenhadze Amica przegrała 4:3. W drugiej rundzie Amica Wronki trafiła na Atletico Madryt. W pierwszym spotkaniu w Madrycie podopieczni trenera Majewskiego przegrali 1:0, a we Wronkach aż 4:1.



komentarze

Copyright © 2008-2010 EPrace oraz autorzy prac.