www.eprace.edu.pl » kluby-pilkarskie » Od Wisły Płock do Wisły Płock » Rok 1947 początkiem Wisły Płock

Rok 1947 początkiem Wisły Płock

Zaczątkiem sekcji piłki nożnej dzisiejszej Wisły jest założony w 1947 roku klub Elektryczność. W 1950 roku połączono Elektryczność i Ogniwo zmieniając nazwę na ZS Ogniwo Płock pod patronatem Miejskiej Rady Narodowej. W 1951 roku klub przeszedł pod patronat Miejskiego Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego w Płocku. W 1955 roku klub przybrał nazwę ZS Sparta Płock - Zrzeszenie Sportowe Sparta powstało z połączenia Zrzeszeń Sportowych Spójni i Ogniwa.

Zmiany statutowe i rozszerzenie opieki ze strony innych firm spowodowały konieczność ustalenia nazwy dającej satysfakcję wszystkim sponsorom. Wybrano Wisłę i pod taka nazwą piłkarze przystąpili do rundy rewanżowej sezonu 1955 rozgrywanego systemem wiosna-jesień. Swoją działalność klub oparł o Zakład Energetyczny. W 1957 roku klub obchodzący 10-lecie istnienia otrzymał osobowość prawną. Powiatowa Rada Narodowa w Płocku wpisała go do rejestru pod numerem 540 z pełną nazwą Płocki Klub Sportowy Wisła. Klub swoją działalność oparł o Zakład Energetyczny, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej, Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych i Płocki Zakład Przemysłu Terenowego oraz Zakłady Mięsne.45

W roku 1960 Wisła, zdobyła tytuł najlepszej jedenastki klasy A i po raz pierwszy w historii płockiego piłkarstwa awansowali do III ligi. W 1963 roku klub przeszedł pod patronat Mazowieckich Zakładów Rafineryjno-Petrochemicznych. Ze Związku Energetyków klub przeszedł pod patronat Federacji Sportowej Chemik. Pełna nazwa klubu brzmiała wtedy Zakładowy Klub Sportowy Wisła. W sezonie 1963/1964 Wisła spadła z III ligi. Wiosną 1966 roku piłkarze Wisły po raz pierwszy wyjechali za granicę do zaprzyjaźnionego z Płockiem Schwedt (Niemcy).

W maju 1968 roku rozpoczęto roboty ziemne przy stadionie (nie posiadając własnego boiska klub wynajmował obiekt KS Masovia). Zakończenie pierwszego etapu budowy przewidziano na lata 1970-71. Całość inwestycji finansowały MZRiP w Płocku. Oprócz boiska do piłki nożnej, boisk do gier małych, w pierwszym etapie miały być przekazane bieżnie i urządzenia lekkoatletyczne. 10 czerwca 1973 roku (a nie w 1971 roku, jak wcześniej planowano) otwarto stadion w obecności blisko 7 tysięcy widzów. Jednak w rok jubileuszu piłkarze sprawili kibicom duży zawód, opuszczając po raz kolejny szeregi III ligi.

W 1975 roku Wisła przegrała baraże o II ligę, ale w 1980 roku pierwszy raz w historii awansowała do II ligi. 1 stycznia 1992 roku nazwa klubu została zmieniona z ZKS Wisła na Zakładowy Klub Sportowy Petrochemia Płock. Wiązało się to ze zmianą statusu i sposobem kierowania klubem. Sezon 1993/1994 był szczególnie udany dla całego klubu. Decydujący mecz o awansie odbył się w dniu 11 czerwca 1994 roku. Blisko 19 tysięcy widzów obserwowało zwycięski mecz z Szombierkami Bytom 3-0.46

W sezonie 1994/1995 Petrochemia grała w ekstraklasie. Twarda pierwszoligowa rzeczywistość postawiła przed Petrochemią trudne zadanie. Należało wykonać na stadionie szereg prac renowacyjnych, by PZPN dopuścił obiekt do rozgrywek. Koszt inwestycji dokonanych przed inauguracją pierwszoligowych gier wyniósł około 5 miliardów starych złotych. Walka o pierwszoligowy byt trwała do ostatniego meczu. Remis ze Stalą w Mielcu i wygrana Rakowa Częstochowa w Olsztynie ze Stomilem oznaczała spadek Petrochemii do II ligi. Pierwszoligowe występy gromadziły na stadionie płockiej Petrochemii blisko 15 tysięcy widzów, co było swoistym rekordem.
Sezon 1996/1997 przyniósł powrót do polskiej elity. Jednak po raz drugi w swojej historii Petrochemia nie potrafiła się utrzymać w pierwszej lidze. Ekstraklasę opuścił zespół mający oddanych kibiców i sponsora.

15 stycznia 1999 roku prezesem ZKS Petrochemia został Krzysztof Gawłowski. Nastąpiły wzmocnienia zespołu we wszystkich jego formacjach. W rundzie wiosennej w zmienionym składzie Petrochemia rozpoczęła marsz do I ligi. Klub z Płocka dokonał nieprawdopodobnego wyczynu: na 14 meczów tylko 2 przegrał, pozostałe 12 wygrał. Płocczanie wygrali 9 kolejnych spotkań. Od rundy jesiennej sezonu 1999/2000 najpierw Petro, a później Orlen, występuje w ekstraklasie.



komentarze

Copyright © 2008-2010 EPrace oraz autorzy prac.